Co je to doména, hostingový server a jak vybrat ty správné

V následujícím textu vysvětlíme proč je potřeba webové stránky a aplikace hostovat na serveru a odkazovat na ně doménou.

Článek blogu agentury Guap
Programování
Čas čtení:

7 min

Co to vlastně je webová stránka? Je to kus kódu (tzv. softwarová aplikace), kterou si uživatel prostřednictvím internetového prohlížeče stáhne z nějakého serveru - tedy jiného počítače, specializovaného na servírování obsahu.

Když zadáte do prohlížeče adresu (např. "www.guapmedia.cz"), váš počítač se prostřednictvím domény připojí k serveru, kde je web uložen (např. "75.2.70.75"), a váš prohlížeč si stáhne obsah umístěný na serveru, aby vám ho mohl zobrazit.

Ale jak to celé funguje a proč každý provozovatel webu potřebuje doménu a hosting?

Doména

Doména je název vašeho webu, který si lidé zadávají do prohlížeče, aby našli vaše stránky. Pronájem domény zahrnuje právo odkazovat z této domény na jakýkoliv server. Například, pokud vlastníte doménu "mojedomena.cz", můžete ji přesměrovat na adresu hostovaného severu, například "73.152.46.3". Když někdo navštíví "mojedomena.cz", prohlížeč automaticky přistoupí na server na této adrese a zobrazí váš web. Doména tak funguje jako odkazovací bod, který uživatele směřuje na konkrétní místo na internetu, kde je váš web hostován.

Hosting

Přestože by šlo web provozovat ze svého vlastního počítače, bylo by to z mnohých důvodu značně nepraktické a neefektivní. Proto dnes všichni používají hosting; to je služba, která vám umožňuje nahrát kód vaší webové aplikace na server, který běží nepřetržitě, je rychlý, optimalizovaný na servírování webů a má rychlé připojení k internetu. Jednoduše řečeno, "hostování" je potřeba proto, aby vaše webová aplikace byla přístupná vnějším uživatelům.

Přestože by šlo web provozovat ze svého vlastního počítače, bylo by to z mnohých důvodu značně nepraktické a neefektivní.

Nyní když víme, proč doménu a hosting potřebujeme, aby náš web byl navštivitelný, podíváme se na to jak si vybrat doménový název a správný hosting.

Jak vybrat správnou doménu

Zapamatovatelnost: Vyberte název, který odráží váš obchod nebo značku a je snadno zapamatovatelný. Zkuste si ho také říct nahlas - jak se vám vyslovuje a pomatuje?

Klíčová slova: Pokud například pořizujeme doménu pro zahradnictví, je vhodné zahrnout slova jako "zahradnictví" nebo "garden"; jak lidé tak vyhledávací roboti toto ocení formou vyšší návštěvnosti.

Vyhněte se pomlčkám a číslicím: Ty mohou být matoucí a snižují zapamatovatelnost.

Zvažte různé doménové přípony: Pokud je .com nebo .cz obsazená, zvažte alternativní přípony jako .net, .info, .eu nebo specifické pro váš obor, např. .tech, .io, .co, atd.

Jak vybrat vhodný hosting

Technologie: Výběr je vždy potřeba zahájit podle technologie vašeho webu – tedy v jakých programovacích jazycích bude vytvořený, případně na jaké platformě se ho klient po konzultaci se svým webovým expertem rozhodne postavit. Každá technologie má své výhody i nevýhody, a tak je třeba pečlivě analyzovat potřeby, priority a detaily podnikatelského zámeru.

Rychlost a spolehlivost: Po ujasnění technologií je třeba hledat poskytovatele s dobrým výkonem serverů, připojením k internetu a vysokou dostupnosti serverů, tedy obdobím bez výpadků (vyšší než 99.9%). Zde platí, že je výhodné si připlatit za lepší hosting.

Podpora a zabezpečení: Poskytovatel by měl nabízet kvalitní technickou podporu a silné zabezpečení.


Pokud zvažujete spolupráci s profesionálními vývojáři, designery a markeťáky, budeme mile rádi pokud se na nás obrátíte. Pomůžeme vám vybrat nejen správnou doménu a hosting, ale hlavně na základě vašich instrukcí vybereme vhodné technologie na základě podnikatelského zámeru, zadefinujeme marketingovou strategii, obsah webu, vytvoříme responsivní design jednotlivých stránek a vyřešíme za vás mnoho další dílčích úkolů, které je před slavnostím spuštěním webové aplikace třeba vykonat.

Zpět na Blog

Autor článku:

Ondřej

Stačí se nám ozvat

Jsme připraveni

Přejít na hořejšek této